Wolność Wyboru – muzyczny sposób na wyrażenie siebie samego

XXI OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL PIOSENKI ANGIELSKIEJ

To nie był zwykły dzień – 14 grudnia, śnieg za oknami, klimatyczna atmosfera, przedświąteczny nastrój przeplatany emocjami, cicha muzyka w tle zapowiadająca długo oczekiwane wydarzenie, wreszcie nadszedł ten moment, gdy z ust prowadzących wybrzmiało: „Rozpoczynamy XXI Ogólnopolski Festiwal Piosenki Angielskiej – Grójec 2022”.

Tegoroczny festiwal na scenie Grójeckiego Ośrodka Kultury pod patronatem Starosty Powiatu Grójeckiego i Burmistrza Gminy i Miasta Grójec, odbył się pod hasłem „Freedom of Choice” („Wolność Wyboru”), którego znaczenie wzrosło w kontekście obecnej sytuacji na świecie, a szczególnie wojny za naszą wschodnią granicą, która pokazała, że nie każdemu dane jest pełne korzystanie z wolności będącej podstawowym prawem człowieka. Uczestnicy festiwalu mieli możliwości wybrania piosenki o dowolnej tematyce. Był to jednocześnie powrót do korzeni festiwalu, gdy każdy uczestnik miał prawo wybrać dowolny utwór na dowolny temat.

Niemal siedemdziesięciu wykonawców wyłonionych spośród dużo większej ilości zgłoszeń, zaprezentowało utwory na bardzo wysokim poziomie, a widownia wspierała ich gromkimi brawami. Mocne głosy z całego kraju, m.in. z Krakowa, Warszawy, Lublina, Olsztyna, Chełma, Radomia, Kielc, Puław, Siedlec i oczywiście Powiatu oraz Gminy i Miasta Grójec, nie jeden raz wprowadziły zgromadzoną publiczność w atmosferę zachwytu a zarazem zrozumienia trafności doboru repertuaru. Ada Pośnik – pomysłodawczyni i przewodnicząca Jury festiwalu, potwierdza, że za każdą wykonaną piosenką szła jakaś historia, którą wykonawcy dzielili się z publicznością.

Wszyscy wykonawcy mogli poczuć się zwycięzcami podwójnie. Nie tylko dlatego, że wykonali utwory po trudnych eliminacjach i długim okresie przygotowań, nierzadko przybywając z bardzo odległego miejsca w kraju, ale również dlatego, że każdy z nich swoją motywacją i postawą przyczynił się do wsparcia szczytnego celu. Za sprawą organizatorów, znaczna część funduszy na nagrody została przeznaczona na wsparcie akcji charytatywnej Fundacji TVN „Podaruj Misia”. W tym roku chcieliśmy się połączyć we wspólnym celu pomocy przy budowie kliniki psychiatrii dla dzieci i młodzieży przy Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Jako organizatorzy, mamy nadzieję, że sprawiliśmy również radość nowym właścicielom maskotek – uczestnikom festiwalu. Misie o wdzięcznych imionach Aga, Filip, Magda i Anita, zaprojektowane przez znanych polskich projektantów mody i artystów, stanowią cegiełkę, jaką każda osoba uczestnicząca w festiwalu włożyła w pomoc potrzebującym dzieciom.

Swą obecnością imprezę uświetnili Jolanta Sitarek – vice Starosta Powiatu Grójeckiego oraz Dariusz Gwiazda – Burmistrz Gminy i Miasta Grójec, Anna Deryng – przewodnicząca Rady Rodziców przy L.O. im. P. Skargi w Grójcu.

Organizatorzy festiwalu: Grójecki Ośrodek Kultury, Liceum Ogólnokształcące im. P. Skargi w Grójcu oraz Szkoła Języków Obcych ‘ENGLINK’, zadowoleni są z faktu, że festiwal cieszy się szerokim zainteresowaniem uzdolnionych młodych wykonawców z całego kraju, co przyczynia się do wysokiego poziomu wykonania utworów konkursowych.

Główną nagrodę Grand Prix Festiwalu zdobyła Natalia Kosmowska z Puław, zwyciężczyni kategorii 14-16 lat, za wykonanie utworu „Stand up”. Laureatami festiwalu w pozostałych kategoriach zostali: Julian Cudak (Ciężkowice) – kategoria do lat 9, Patrycja Kulicka (Mszczonów) – kategoria 10-13 lat i Natalia Królik (Sulejówek) – kategoria powyżej 16 lat. Nagrodę publiczności otrzymała Kornelia Czerwiec (Kraków). Nagroda specjalna Dyrektora GOK-u powędrowała do: Kwartetu „Sami” (Kielce). Nagrodę dyrektora L.O. im. P. Skargi, p. Iwony Kwapisz, odebrał Julian Cudak (Ciężkowice), natomiast nagroda przyjaciela festiwalu, p. Macieja Szlachety, została wręczona Julii Kur (Kobyłka). Pełną listę nagrodzonych można znaleźć na stronie internetowej Grójeckiego Ośrodka Kultury.

Podziękowania dla głównych sponsorów festiwalu: p. Dariusza Gwiazdy – Burmistrza Gminy i Miasta Grójec p. Krzysztofa Ambroziaka – Starosty Powiatu Grójeckiego, Rady Rodziców przy grójeckim L.O. im. P. Skargi, wydawnictwa Oxford University Press i Macmillan Polska.

Cieszymy się, że dzięki zaangażowaniu młodzieży i ich opiekunów, przyjemność śpiewania idzie w parze z nauką języka angielskiego oraz nabywaniem doświadczenia scenicznego. Mamy nadzieję, że w kolejnych latach publiczność grójecka będzie mogła ponownie cieszyć się z występów uzdolnionych muzycznie wykonawców z całego kraju.                                                                                                

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom oraz zapraszamy do Grójca na kolejną edycję festiwalu już za rok.

Comments are closed.